Kontrola jakości w produkcji baterii litowo-jonowych nie ogranicza się tylko do samego produktu, ale obejmuje cały łańcuch dostaw — od surowców po finalne produkty. Norma ISO 62281:2019 dotycząca bezpieczeństwa baterii litowo-jonowych podkreśla znaczenie testów bezpieczeństwa i wydajności, odzwierciedlając wysoki priorytet, jakim jest bezpieczeństwo w tej technologii.
Zaawansowane technologie, takie jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, są coraz częściej wdrażane do automatyzacji procesów kontroli jakości, co pozwala na szybsze i dokładniejsze identyfikowanie potencjalnych problemów.
Na przykład, wykorzystanie systemów wizyjnych wspieranych przez AI do kontroli jakości komponentów samochodowych, umożliwia nie tylko dokładniejsze wykrywanie wad, ale także przyspiesza ten proces, co jest kluczowe w szybko rozwijającej się branży automotive.
W kontekście globalnych dążeń do zrównoważonego rozwoju i redukcji śladu węglowego kontrola jakości odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu, że pojazdy elektryczne i ich komponenty nie tylko spełniają, ale przewyższają obecne standardy bezpieczeństwa i wydajności. To pokazuje, że kontrola jakości nie jest już tylko barierą jakościową, ale strategicznym narzędziem umożliwiającym innowacje i rozwój zrównoważony.
O tym jak istotna jest kontrola jakości w zarządzaniu produkcją opowiemy szerzej na przeprowadzonym we współpracy z Agatą Lewkowską webinarze, o tym samym tytule, który odbędzie się już w poniedziałek 18 marca o godzinie 20:00. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w transmisji.
Zmiany na rynku motoryzacyjnym w 2025 roku: CAFE 2025
Rok 2025 wprowadza ważne zmiany w przemyśle motoryzacyjnym, od których zależeć będzie przyszłość branży. Wprowadzenie nowych regulacji, takich jak dyrektywa CAFE 2025, oraz rozwój technologii wpłyną na produkcję i ceny pojazdów. Przemysł będzie musiał dostosować się do bardziej restrykcyjnych przepisów i zmieniających się oczekiwań konsumentów. Europejskie regulacje: dyrektywa CAFE 2025 Dyrektywa CAFE (Clean Air For […]